Koalice pro řeky

mlfacets.com

mlfacets.com

mlfacets.com

mlfacets.com

Na pražské Náplavce se poprvé uskuteční Big Jump

PRAHA – Společný symbolický skok do Vltavy jako připomínku nutnosti chránit řeky a vracet k nim a do nich život – to je hlavním smyslem akce Big Jump, ke které se letos připojí i Praha. Nezisková organizace Koalice pro řeky v sobotu 12. července od 14 hodin na pražské Náplavce u Palackého mostu pořádá akci, jíž se připojí k desítkám měst a míst po celé Evropě, kde se bude slavit Evropský den koupání v řekách. Podobné akce se uskuteční také například v Berlíně, Hamburku, Paříži, Turíně nebo Madridu.

(Tisková zpráva Koalice pro řeky ze dne 9. července 2015)

Záštitu nad akcí převzal kajakář a olympionik Vavřinec Hradilek. „Řeky, zvlášť tedy ty divoké, jsou součástí mého života a bylo by skvělé, kdyby podobné akce jako Big Jump, přivedly k zájmu o ně co nejvíce lidí. Nemusí jít pouze o sport, ale zkrátka o to, že život s řekami, na řekách a u řek je fajn,“ říká Vavřinec Hradilek.

Hlavní bod programu, společný symbolický skok do řeky – Big Jump 2015 – se uskuteční stejně jako po celé Evropě v 15 hodin. Během celého odpoledne však budou moci návštěvníci na Náplavce (u Palackého mostu, při baru Bajkazyl) shlédnout výstavu Řeky a povodně. Ta se věnuje tématu návratu řek do původní podoby, v níž mohou lépe čelit vyšším stavům vody a naopak i suchým obdobím. Připraven bude také 3D model řeky, na níž si každý (nejen děti) může vyzkoušet simulaci povodně. Ve znalostním kvízu mohou lidé soutěžit o pěknou cenu (vstupenky do Národního divadla) a na závěr připravili organizátoři hudební vystoupení tří kapel: Johannes Benz, Esence a Ještěžes. K akci Big Jump se symbolicky připojí také loď Tajemství Divadla bratří Formanů v rámci legendární inscenace Ondřeje Havelky a Martina Vačkáře Saturnin.

„Příklad pražské Náplavky, která v několika posledních letech ožila různými akcemi, a lidé sem běžně chodí trávit volný čas, ukazuje, jak přirozeně k našemu životu řeky patří. Řeky nemají být redukovány pouze na dopravní kanály či betonové stoky. Ke zdravé řece lidé snadno najdou přirozený vztah. Na potřebu řeky chránit a vracet jim život právě Big Jump ukazuje. A my chceme ukázat také, jak se nám pak řeky mohou odvděčit dobrou protipovodňovou ochranou i užitkem pro rekreaci,“ říká Ing. Jakub Esterka z Koalice pro řeky.

Otcem nápadu na Dny koupání v řekách je Roberto Epple z Evropské říční sítě (European Rivers Network). Společným koupáním na mnoha místech chtěl oslavit úspěchy dosažené ochránci řek v Evropě, ať už se jednalo o zlepšení čistoty vody nebo o ochranu přirozeného charakteru řek. Koupání v řekách je symbolem toho, že řeky nejsou a nemají být jen stokami, zdrojem vody či dopravní cestou, ale že mohou a mají být součástí našeho života, místem odpočinku a setkávání s přírodou a její krásou.

Za podporu děkujeme Magistrátu hlavního města Prahy.

 

Podrobný program akce:

14:00 Začátek akce

15:00 Symbolický skok do Vltavy – BIG JUMP

15:00-17:00 Naučná výstava Řeky a povodně, 3D model řeky se simulací povodní, soutěžní kvíz o zajímavé ceny

17:00 Průvodní slovo organizátorů, uvítání hostů

17:15-20:00 Hudební program

 

Celoevropský registr akcí Big Jump: www.rivernet.org/bigjump 

O Koalici pro řeky: www.koaliceproreky.cz

Posted in Nezařazené.

Add a comment

Komentáře na této stránce jsou zakázány.